2021-06-03

Aktualijos

Dalintis:

Būsto nuomos su išpirkimu paslaugą teikiančiai bendrovei „Mano numai“ – kredito unijų finansavimas

Karantino metu namuose ženkliai daugiau laiko praleidę gyventojai į paviršių iškėlė dabartinio būsto komforto klausimą. „Nuomokis ir pirk“ šūkiu naujus klientus kviečianti UAB „Mano numai“ yra pirmoji nepriklausoma būsto nuomos su išpirkimu paslaugą teikianti įmonė Europos Sąjungoje. Prieš dvejus metus Vilniuje įkurta bendrovė greitai subūrė klientų ratą, o visai neseniai savo veiklos ribas išplėtė iki Kauno.

Trumpesnis kelias iki nuosavo būsto

Būsto rinkos aktyvumas, 2020 metais mušęs rekordus, nesulėtėjo ir 2021-aisiais. Specialistai įspėja – nekilnojamojo turto (NT) rinkos išsikvėpimo ženklų horizonte dar nematyti. Kaistanti rinka ir suaktyvėjęs tautiečių noras gyventi savo, o ne nuomojamame būste, įmonės „Mano numai“, veikiančios prekės ženklu „Numai“, įkūrėjui ir įmonės bendraturčiui Aurimui Čiagui padiktavo verslo idėją.

„Mes esame papildoma stotelė prieš būsto paskolą. Išsirinkę savo svajonių būstą, kurio dėl vienų ar kitų priežasčių dar negali įsigyti, klientai kreipiasi į mus. Mes tą būstą nuperkame ir išnuomojame būsimiems jo savininkams. Kol atsiranda galimybė patiems gauti būsto kreditą, klientai jau gyvena savo namuose“, – „Numai“ verslo modelį aiškina A. Čiagus.

Dažniausiai „Numai“ klientais tampa jaunos šeimos, dar nesukaupusios pakankamos sumos pradiniam įnašui, taip pat neseniai iš užsienio grįžę emigrantai arba laisvai samdomi profesionalai, smulkaus ir vidutinio verslo savininkai, kuriems gauti būsto kreditą neretai užtrunka ilgiau nei įprastai.

„Kiekvieną atskirą būsto įsigijimo atvejį vertiname individualiai, – teigia „Numai“ vadovas. – Visgi kylant NT kainoms atidėliojimas ir delsimas įsigyti būstą pirkėjams gali atsieiti papildomai. Tuo tarpu mes pelną gauname išnuomodami būstus, o klientams suteikiame galimybę namus iš mūsų nupirkti už tą pačią kainą, kuria jį įsigijome patys, nepriklausomai nuo rinkoje vykstančių svyravimų.“

Dėl papildomo finansavimo kreipėsi į kredito uniją

Veiklą sostinėje pradėjusi bendrovė „Numai“ visai neseniai išsiplėtė iki Kauno. Vis dėlto „Numai“ veiklos įgyvendinimui ir vystymui yra būtini papildomi finansavimo šaltiniai. Būtent verslo plėtros įsigyjant naujus būstus ir klientų bazės auginimo sumetimais A. Čiagus kreipėsi ir į LKU grupės kredito unijas.

Šeimos kredito unija kartu su Kauno regiono kredito unija ir visą LKU grupę prižiūrinčia Lietuvos centrine kredito unija (LCKU) sutarė bendrovei suteikti 2 mln. Eur dydžio sindikuotą kreditą. „Šis verslo modelis yra kompleksiškas, tačiau inovatyvus ir perspektyvus, todėl sutikome tapti „Numai“ partneriais“, – teigia Šeimos kredito unijos verslo plėtros vadovas Paulius Didžiulis.

„Žinoma, kredituoti įmones su nauju verslo modeliu – iššūkis. Mes vadovaujamės taisykle, kad turime gerai suprasti įmonę ir jos veiklos modelį. Tai darome ne tik norėdami suvaldyti rizikas, bet ir tam, kad nepakenktumėme verslo vystymo metu įmonei pasiūlę nekorektiškas finansavimo sąlygas“, – sako P. Didžiulis.

Smulkaus ir vidutinio verslo finansų partneris

Net ir pandemijos metu LKU grupės kredito unijos, kurių iš viso 45 visoje Lietuvoje, nestabdė verslo kreditavimo. Per pirmuosius tris šių metų mėnesių kreditų verslui grupėje suteikta 33,6 % daugiau negu prieš metus už 102,8 mln. Eur (2020 m. – 76,9 mln. Eur). Tuo tarpu bendras grupės paskolų portfelis per metus nuo 2020 m. kovo paaugo daugiau nei penktadaliu – 21,37 %.

Šeimos kredito unijos administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Žygimantas Valys pastebi, kad klientai vis dažniau kreipiasi į uniją pirmuoju numeriu: „Pastaraisiais metais kredito unijos nebėra planas B, kai kreipiamasi tik gavus neigiamą banko atsakymą. Esame lankstūs, su kiekvienu partneriu bendraujame, gilinamės į individualius verslo niuansus. Sklandi komunikacija ir operatyviai priimami sprendimai yra tai, ką labiausiai vertina mūsų klientai.“

Ž. Valys primena, kad kredito unijos gali pasiūlyti finansavimo sprendimus tiek besikuriančioms ar ką tik savo veiklą pradėjusioms verslo įmonėms, tiek veikiančioms jau ne vienerius metus: „Teikiame kreditus pradedantiesiems verslams iki 1 metų pagal priemonę „Verslumo skatinimas 2014–2020“. Taip pat jau patyrusioms įmonėms siūlome finansuoti apyvartines lėšas su kredito linijomis arba investicijas, jiems suteikdami ilgalaikes paskolas.“

LCKU kreditavimo specialistė Rasa Piečiukaitienė primena, kad kredito unijos, veikdamos su institucijų priežiūra, gali būti konkurencinga finansavimo alternatyva bankams: „Kredito unijos teikia platų paslaugų spektrą ir dirbdami su partneriais UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondu bei UAB Verslo ir investicijų garantijos galime pasiūlyti konkurencingas finansavimo priemones. Nors kredito unijos kelia panašius rizikos vertinimo reikalavimus kaip ir bankai, tačiau tuo pat metu riziką vertina lanksčiai ir operatyviai“, – sako R. Piečiukaitienė.

Taip pat šių metų pavasarį LKU grupės kredito unijos pradėjo teikti kreditus verslui pagal Europos Sąjungos užimtumo ir socialinių inovacijų programos finansuojamą garantijų priemonę, skirtą didinti finansavimo prieinamumą verslo pradžiai arba mažų įmonių plėtrai visoje Lietuvoje. Tikslios informacijos apie verslo finansavimo sąlygas rekomenduojama teirautis artimiausioje LKU grupės kredito unijoje.

1 žmogui patiko

Dalintis: